Docker postgres bağlantısı

Docker developer dostu bir container teknolojisi olarak tanımlayabiliriz. Bilgisayarıma PostgreSQL kurmak yerine Docker yardımıyla kurulumunu yapacağım. Böylece docker engine kendi içerisinde kurulum yapacak bende expose ettiğim port üzerinden postgres ile konuşacağım. Bu örnek PostgreSQL üzerinde olsada lighweight veya heavy tüm framework/environment tool ları kurmak mümkün.

Postgres instance i başlatmak:

docker run –name CONTAINER_NAME -e POSTGRES_PASSWORD=PASSWORD -d -p 5430:5432 postgres

Yukarıdaki komut docker hub üzerinden postgres imajını pull edecek ve çalışan bir container haline getirecek. -e ile environment özellikleri veriliyor. Kullanıcı adı ve db default postgres olduğundan özellikle vermeye gerek yok fakat şifre deneme amaçlı password olarak verildi. -d ise container in arka planda çalışmasını sağlıyor bu sayede bash işgal olmamış oluyor. -p ise docker container’i ile tcp üzerinden kullanabileceğim port tanımı yapılması anlamına geliyor. Container üzerindeki 5432 fakat ben 5430 ile postgres’e bağlanacağım.

DBeaver ile POSTGRESQL bağlantısı

Diğer bir yoluda docker-compose dosyası ile bağlantı gerçekleştirmek:

docker-compose.yml

version: '2.1'
services:
postgres:
image: postgres
container_name: postgres
restart: always
ports:
- 5430:5432
environment:
POSTGRES_PASSWORD: 123456
POSTGRES_DB: customermanagement

docker-compose up -d komutu ile postgres imajı local üzerinde yoksa pull edilir ve container olarak çalışır hale gelir. Docker-compose kullanmanın avantajı uygulamayı bir bütün olarak containerization edilebilir. Tüm docker dependency’leri docker-compose ile yönetilebilir. Image isimleri services altına yml formatında yazılır

Software Developer’lar için Docker 101

https://www.ubuntupit.com/important-docker-commands-for-software-developers/

https://github.com/eroltutumlu/customer-management-api

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *