Pragmatic Programmer kitabında verilen ipuçlar

https://www.amazon.com/Pragmatic-Programmer-Journeyman-Master/dp/020161622X
Her yazılımcının okuması gereken kitaplar arasında gösteriliyor

Care About Your Craft

İşini severek yaparak zevk almak her insanın hayatında istediği bir durum. Yazılım Geliştirmeyi severek yapıyorsanız o zaman iyi sonuçlar verebilirsiniz. Diğer türlü sabah işe git akşam gel şeklinde geçen bir iş hayatı işveren içinde kendiniz içinde iyi olmayacaktır. İşinizi sevdiğinizde motive olmanız kolaylaşır ve işinizi daha iyi yapmak istersiniz.

Think! About Your Work

Yaptığınız işin eleştirisini başkası yapmadan önce kendiniz yapın. Akışına bırakmak yerine ne yaptığınızın farkında olun ve işin modüler olarak değerlendirmesini/takibini yapın. Daha iyi çözümler olabileceğini aklınızdan çıkarmayın bu sebeple araştırmacı olun.

Provide Options, Don’t Make Lame Excuses..

Gerçek hayattan bir örnek vermek gerekirse hayatta yaşamını mutlu bir şekilde uzun süre sürdürebilmenin yolu değişikliğe açık olmanız ve bulunduğunuz ortama ayak uydurmanızdır derler. Yazılım projeleride değişir öncesinde/sonrasında hata çıkma olasılığı yüksektir. Örneğin test süreçlerinde bir hata yapıldıysa dürüst olmak gerekir ve hatayı kabullenmeliyiz. Hatayı düzeltmek için seçenekler sunulmalı ve çözümü yapılmalıdır. Faydasız bahanelerin kimseye faydası olmaz. Projedeki tüm stake holder ların bu düşünce yapısında olması gerekir. Kesin çözüm için problemin doğru kişiye adreslenmesi ve yardımcı olunması gerekir.

Bahane üretmek yerine takım arkadaşlarından destek almak veya internetten destek almak iyi bir çözüm.

 Don’t Live with Broken Windows

Kod yazımı sırasında sizinle ilgili veya ilgili olmayan bir hata(tasarım hatası, yanlış iş mantığı, zayıf kod) gördüğünüzde hemen düzeltin. Eğer düzeltmek için yeterli zamanınız yoksa durumu not edip takım liderine bildirin. Burası zaten yanlış ve kimse düzeltmemiş deyip hiç bir şey yapmamak yanlış bir durum.

Be a Catalyst for Change

Takım içerisinde uyumlu olmak ve pozitif olmak motivasyonu ve iş başarısını etkileyen bir durum. Takıma vereceğiniz iyi bir sinerji ile ilerisinin daha pozitif olmasını sağlayabilirsiniz.  Catalyst değişime sebep veren kişi olarak kullanılmış.

Remember the Big Picture

Detaylarda boğulmak yerine sonuca odaklanın. Daily sabah toplantılarının oldukça kısa olması bu sebeple önemli bir durum.

Make Quality a Requirements Issue

Şuan elde çalışan ürün yıllar sonra gelecek harika ürüne göre tercih edilir.  Ürün sahibi ile sürekli iletişimde olup erken ve sık sık ürünün genel değerlendirmesi yapılması kalitenin artmasına sebep olur. Erken yapılan geri dönüşler kaliteyi belirleyen unsurlardandır

Invest Regularly in Your Knowledge Portfolio

Öğrenme alışkanlığı edin.

 • Her yıl yeni bir programlama dili öğrenin
 • 6 ayda bir Teknik bir kitap okuyun
 • Kişisel gelişim için Teknik olmayan kitaplarda tercih edin
 • Dersler alın(Eski bilgileri tazelemek veya yeni şeyler öğrenmek için kaynak oluşturun Üniversitelerin ders sayfaları ve videoları takip edilebilir)
 • Meetuplara katılın: Isole olmak insanı bitiren davranışlardan biridir. Meetuplara katılıp yine fikirler edinin, insanlar ile konuşun
 • Farklı ortamları deneyin: Linux, Windows, MacOS ve benzeri ortamları deneyip karşılaştırma yapabilecek durumda olun
 • Şimdide kalın: Teknoloji/yazılım çok gelişen bir olgu olduğu için okuyarak dinleyerek kendinizi geliştirin

Kendinize yatırım yaparak bilginin en değerli hazine olduğunu özümseyin

Critically Analyze What You Read and Hear (Critical Thinking)

Dinlerken veya okurken direk kabul etmek yerine kendi anlayacağınız şekilde mantık kurun daha sonra anladığınızı karşı tarafa aktarın.

It’s Both What You Say and the Way You Say It (Communicate!)

Dinleyici olun. İletişiminiz iyi olsun. Fikirlerinizi insanlar ile paylaşmadığınız sürece veya efektif bir şekilde anlatmadığınız sürece herhangi fikrin bir kullanışlılığı yok.

 • Ne söyleyeceğinizi bilin
 • Konuşacağınız kişiyi tanıyın
 • Doğru zamanı bulun. Yazılımcılar meşgul olabilir
 • Konuşma stiliniz iyimser olsun
 • Konuşmaya dahil olun
 • Geri dönüş yapın

DRY—Don’t Repeat Yourself

Yazılımın kolay geliştirilmesi, tutarlı olması ve bakımının kolay yapılabilmesi için yazdığınız kodun duplike olmadığına dikkat edin.

 • Bazen aynı projede başkasının yazdığı kodu kopyalamak kolay gelir. Kopyalamak yerine refactor etmeyi deneyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *